Prof. dr hab. n. med. Dorota Pojda-Wilczek

Zmień rozmiar tekstu:

 

BADANIA ELEKTROFIZJOLOGICZNE NARZĄDU WZROKU

 

VEP, ERG, EOG

 

ul. Franciszkańska 2B/2, 40 - 708 Katowice

Telefoniczne umawianie wizyt

(poniedziałek - czwartek, 16.00-19.00):

608 654 233

 

CENNIK:

1. VEP (u każdego pacjenta wykonuje się pattern i flash):  400 zł

2. ERG pattern: 400zł

3. ERG flash: 450zł

4. ERG multifocal: 450 zł

5. EOG: 400 zł

6. VEP i ERG wykonywane w czasie jednej wizyty: 900zł (w tym przypadku wykonuje się VEP pattern, VEP flash, ERG pattern i ERG flash) 

7. badania jak w punkcie 6. poszerzone o multifocal ERG: 1250 zł 

8. ERG flash i ERG multifocal w czasie jednej  wizyty: 850 zł

 

Badanie jest analizowane natychmiast po jego wykonaniu. Na koniec wizyty pacjent otrzymuje wydruk wyników z opisem.

 

Na  badanie  elektrofizjologiczne  proszę  przynieść  od  lekarza  kierującego  informacje dotyczące:
1. ostrości wzroku,
2. wartości szkieł okularowych,
3. problemu,   który    badanie  ma  wyjaśnić  lub  w  kierunku   jakiej   choroby  ma   być przeprowadzone  lub
4. nazwy badania, które lekarz zleca.

 


  

 

Proszę   przynieść również  posiadaną  dokumentację  medyczną  nie   tylko  dotyczącą chorób  oczu.   Badanie  nie  wymaga   specjalnego  przygotowania   ogólnego.   Pacjent powinien być wypoczęty. Dla dzieci proszę przynieść  ulubione zabawki, dla uspokojenia niemowląt  przydatne  są  ulubione  pozytywki  i  smoczki.

Wzrokowe Potencjały Wywołane  (VEP, VER)  rejestruje  się  za  pomocą  3   małych elektrod średnicy 1 cm  przyklejanych na skórę głowy specjalną  pastą.  Jedna  elektroda mocowana jest na czubku głowy (ciemię), a dwie z tyłu głowy (potylica) po prawej i  lewej stronie od środka. Skórę pod elektrodę przeciera się odtłuszczającym żelem. Dodatkowo na płatek jednego ucha zakłada się plastikowy klips.Procedura jest zupełnie  bezbolesna. Po wykonaniu badania usunięcie  elektrod jest nieodczuwalne  przez  pacjenta. Oczy  są badane równocześnie lub oddzielnie. Do  zasłaniania  oczu  stosuje  się  czarną  opaskę. W czasie badania pacjent nie powinien się ruszać i  rozglądać.

1. VEP wywołane wzorcem („pattern”)
    Pacjent  siedzi  w  odległości  80  cm  od  monitora  komputerowego,  na  którym  jest wyświetlany wzór czarno-białej szachownicy. Kratki szachownicy zmieniają się z białych na  czarne  i  odwrotnie.  Wielkość  kratek  ulega  zmianie  na  poszczególnych  etapach badania. Pacjent patrzy uważnie w zaznaczony na ekranie obrazkiem środek pola i stara się obserwować zachodzące zmiany.  Badanie  wykonuje  się  w  okularach.  Nie  trzeba zakrapiać oczu. Badanie trwa 30-60 min (w zależności od stopnia współpracy i skupienia uwagi pacjenta).

 2. VEP wywołane błyskiem („flash”)
    Broda  pacjenta  powinna  być   oparta  o podpórkę  w  czaszy  stymulatora  (małe dzieci można ewentualnie badać  w  niewielkim oddaleniu od czaszy).  W czaszy błyska jasne światło o niskiej częstotliwości  (podobne do lampy błyskowej aparatu fotograficznego).  Badanie trwa około 15 min.

 3. VEP wieloogniskowe („multifocal” VEP)
     W okolicy potylicznej przykleja się 4 elektrody.  Plastikowy klips zakłada się na płatek ucha. Nie zakrapia się oczu. W jasnym pomieszczeniu pacjent siedzi w odległości 35 cm od monitora. Brodę opiera na specjalnej podpórce stabilizującej głowę.  W czasie badania patrzy w środek ekranu monitora, na którym migocze biało-czarna szachownica. Badanie trwa około 30 min. (obecnie nie ma standardu dla tego badania, dlatego nie ma go w ofercie)

Elektroretinografia (ERG)  wykonywana jest  z użyciem elektrod czynnych  położonych na oku. Mogą to być cienkie  srebrne  nici  (DTL)   lub  soczewki  kontaktowe  nagałkowe (JET).  Oko jest znieczulone  kroplami, dlatego kontakt  z  elektrodą  nie  boli.  Elektroda odniesienia  jest przyklejana  na  skórę  w  okolicy  kąta  zewnętrznego oka. Skóra pod nią  jest przygotowana  przez przetarcie pastą.  Dodatkowo na płatek jednego ucha zakłada się  plastikowy klips.  W  czasie  badania nie można  zamykać lub mrużyć oczu.   

1. ERG błyskowa, całopolowa („flash”ERG)
    Po założeniu elektrod, ale przed rozpoczęciem  badania  pacjent  siedzi  w ciemności przez 20 min (adaptacja do ciemności). Badanie odbywa się w czaszy, w której  błyska światło o  zmiennej jasności,  częstotliwości i czasem barwie. Błyski mogą być pojedyncze lub w grupach. Jasność błyskającego  światła zwiększa się w  czasie badania.  Po skończonej części badania w ciemnościach, w czaszy zapala się oświetlenie   (tzw. tło)   i  po  10 minutach  przyzwyczajania  się  oczu  do   jasności (adaptacja do jasności) dalsze błyski są  na jasnym tle.  Czas badania około 15 - 30 min.

 2. ERG wywołana wzorcem („pattern” ERG)
   Nie wymaga adaptacji do ciemności  ani  zakrapiania  oczu.  Wada  wzroku  musi  być skorygowana  okularami.  Przebieg badania jak  pattern  VEP, ale  stosuje się tylko 1 - 2 stymulacje o wysokiej częstotliwości. Czas badania około 15 min.

3. ERG wieloogniskowa („multifocal” ERG)
     Przed badaniem należy  zakropić oczy jak do ERG całopolowej, ale nie ma adaptacji do ciemności.  W  jasnym pomieszczeniu  pacjent siedzi  w  odległości  35 cm od monitora. Brodę opiera na specjalnej  podpórce  stabilizującej  głowę.  W  czasie badania  patrzy w środek ekranu monitora, na którym migocze biało -c zarny  wzór  przypominający plaster miodu. Badanie jednego oka trwa około 10 min.

Elektrookulografia (EOG)
     Badanie  można  wykonywać  z  zakrapianiem  (polecany  sposób  badania)  i  bez zakrapiania  oczu kroplami rozszerzającymi  źrenicę. Elektrody przykleja się na skórę  przy  kącikach  oczu,  po  dwie  dla każdego  oka  oraz  jeden  klips  na  płatek  ucha. Pacjent siedzi z głową opartą o podpórkę w czaszy i porusza oczami za zapalającymi  się  czerwonymi  diodami.  Przez  15  sekund  każdej  minuty  badania  podążając za światłami  wykonuje naprzemienne  ruchy oczami prawa-lewa. 45 pozostałych sekund to przerwa.  W  przerwie nie należy zamykać oczu.  Można swobodnie  mrugać przez cały czas badania. Badanie trwa 36 minut i  składa się z 3 faz: 6 minut w jasności, 16    w ciemności i 14 w jasności.