Badania elektrofizjologiczne

Cennik (od 01.01.2024 r.) 

1. VEP (u każdego pacjenta wykonuje się pattern i flash): 600zł 

2. ERG pattern: 600zł 

3. Photopic Negative Response ERG: 550zł 

4. ERG flash: 700zł 

5. ERG multifocal: 700zł 

6. EOG: 600 zł 

7. VEP i ERG wykonywane w czasie jednej wizyty: 1500 zł (w tym przypadku wykonuje się VEP pattern, VEP flash, ERG flash i PhNR ERG)

8. ERG PhNR i ERG flash 1000zł

Ważne informacje dla badanych

W dużym uproszczeniu:

1. do diagnostyki chorób siatkówki przydatne są w pierwszej kolejności: EOG i wszystkie typy ERG (flash-błyskowa; PhNR – fotopowa negatywna; pattern – wywołana wzorcem; multifocal – wieloogniskowa)

2. do diagnostyki chorób nerwu wzrokowego w pierwszej kolejności stosuje się VEP (wzrokowe potencjały wywołane) i ERG (pattern lub PhNR) 

Badanie jest analizowane natychmiast po jego wykonaniu. Na koniec wizyty pacjent otrzymuje wydruk wyników z opisem.

Na badanie elektrofizjologiczne proszę przynieść od lekarza kierującego informacje dotyczące:

  1. ostrości wzroku,
  2. wartości szkieł okularowych,
  3. problemu, który badanie ma wyjaśnić lub w kierunku jakiej choroby ma być przeprowadzone lub
  4. nazwy badania, które lekarz zleca.

Proszę przynieść również posiadaną dokumentację medyczną nie tylko dotyczącą chorób oczu. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ogólnego. Pacjent powinien być wypoczęty. Dla dzieci proszę przynieść ulubione zabawki, dla uspokojenia niemowląt przydatne są ulubione pozytywki i smoczki.

Szczegółowe Informacje o badaniach

Wzrokowe Potencjały Wywołane (VEP, VER)

Wzrokowe Potencjały Wywołane (VEP, VER) rejestruje się za pomocą 3 małych elektrod średnicy 1 cm przyklejanych na skórę głowy specjalną pastą. Jedna elektroda mocowana jest na czubku głowy (ciemię), a dwie z tyłu głowy (potylica) po prawej i lewej stronie od środka. Skórę pod elektrodę przeciera się odtłuszczającym żelem. Dodatkowo na płatek jednego ucha zakłada się plastikowy klips. Procedura jest zupełnie bezbolesna. Po wykonaniu badania usunięcie elektrod jest nieodczuwalne przez pacjenta. Oczy są badane równocześnie lub oddzielnie. Do zasłaniania oczu stosuje się czarną opaskę. W czasie badania pacjent nie powinien się ruszać i rozglądać. Przygotowanie pacjenta do badań i przebieg niektórych z nich można zobaczyć na następujących filmach:

1. VEP wywołane wzorcem („pattern”)

Pacjent siedzi w odległości 80 cm od monitora komputerowego, na którym jest wyświetlany wzór czarno-białej szachownicy. Kratki szachownicy zmieniają się z białych na czarne i odwrotnie. Wielkość kratek ulega zmianie na poszczególnych etapach badania. Pacjent patrzy uważnie w zaznaczony na ekranie obrazkiem środek pola i stara się obserwować zachodzące zmiany. Badanie wykonuje się w okularach. Nie trzeba zakrapiać oczu. Badanie trwa 30-60 min (w zależności od stopnia współpracy i skupienia uwagi pacjenta).

2. VEP wywołane błyskiem („flash”)


Broda pacjenta powinna być oparta o podpórkę w czaszy stymulatora (małe dzieci można ewentualnie badać w niewielkim oddaleniu od czaszy). W czaszy błyska jasne światło o niskiej częstotliwości (podobne do lampy błyskowej aparatu fotograficznego). Badanie trwa około 15 minut.

3. VEP wieloogniskowe („multifocal” VEP)


W okolicy potylicznej przykleja się 4 elektrody. Plastikowy klips zakłada się na płatek ucha. Nie zakrapia się oczu. W jasnym pomieszczeniu pacjent siedzi w odległości 35 cm od monitora. Brodę opiera na specjalnej podpórce stabilizującej głowę. W czasie badania patrzy w środek ekranu monitora, na którym migocze biało-czarna szachownica. Badanie trwa około 30 min. (obecnie nie ma standardu dla tego badania, dlatego nie ma go w ofercie)

Elektroretinografia (ERG)

Elektroretinografia (ERG) wykonywana jest z użyciem elektrod czynnych położonych na oku. Mogą to być cienkie srebrne nici (DTL) lub soczewki kontaktowe nagałkowe (JET). Oko jest znieczulone kroplami, dlatego kontakt z elektrodą nie boli. Elektroda odniesienia jest przyklejana na skórę w okolicy kąta zewnętrznego oka. Skóra pod nią jest przygotowana przez przetarcie pastą. Dodatkowo na płatek jednego ucha zakłada się plastikowy klips. W czasie badania nie można zamykać lub mrużyć oczu. Można użyć elektrody naklejanej na dolną powiekę, w której są zintegrowane wszystkie trzy elementy: elektroda czynna, odniesienia i uziemienia. Badanie w tym przypadku nie wymaga znieczulenia oka, tylko przetarcia skóry dolnej powieki pastą. 

1. ERG błyskowa, całopolowa („flash”ERG)

Badanie wymaga zakropienia oczu kroplami rozszerzającymi źrenicę (czas ich działania to 3-6 godzin). Po założeniu elektrod, ale przed rozpoczęciem badania pacjent siedzi w ciemności przez 20 min (adaptacja do ciemności). Badanie odbywa się w czaszy, w której błyska światło o zmiennej jasności, częstotliwości i czasem barwie. Błyski mogą być pojedyncze lub w grupach. Jasność błyskającego światła zwiększa się w czasie badania. Po skończonej części badania w ciemnościach, w czaszy zapala się oświetlenie (tzw. tło) i po 10 minutach przyzwyczajania się oczu do jasności (adaptacja do jasności) dalsze błyski są na jasnym tle. Czas badania około 15 – 30 minut.

Obecnie możliwe jest przeprowadzenie badania ERG za pomocą elektrod przyklejanych na dolną powiekę („paski wskaźnikowe”)i recznego stymulatora (RETeval). Badanie jest szczególnie polecane dla dzieci, ponieważ zmniejsza poziom stresu i nie wymaga siedzenia przy aparacie w czasie całej procedury adaptacji. Aparat umożliwia też badanie bez zakropienia oczu, co jest cenne dla kierowców, ale badany musi bardzo dobrze współpracować (nie może słabo widzieć). Można też w ten sposób wykonać badanie stosowane we wczesnej diagnostyce jaskry i zaniku nerwu wzrokowego (odpowiedź fotopowa negatywna, PhNR ERG). 

2. ERG wywołana wzorcem („pattern” ERG)

Nie wymaga adaptacji do ciemności ani zakrapiania oczu. Wada wzroku musi być skorygowana okularami. Przebieg badania jak pattern VEP, ale stosuje się tylko 1 – 2 stymulacje o wysokiej częstotliwości. Czas badania około 15 min. Elektroda musi być w kontakcie z gałką oczną (DTL). Badania nie można wykonać z użyciem elektrod naklejanych na skórę.

3. ERG wieloogniskowa („multifocal” ERG)

Przed badaniem należy zakropić oczy jak do ERG całopolowej, ale nie ma adaptacji do ciemności. W jasnym pomieszczeniu pacjent siedzi w odległości 35 cm od monitora. Brodę opiera na specjalnej podpórce stabilizującej głowę. W czasie badania patrzy w środek ekranu monitora, na którym migocze biało -czarny wzór przypominający plaster miodu. Badanie jednego oka trwa około 10 min. 

Elektroda musi być w kontakcie z gałką oczną (DTL). Badania nie można wykonać z użyciem elektrod naklejanych na skórę.

Elektrookulografia (EOG)

Badanie można wykonywać z zakrapianiem (polecany sposób badania) i bez zakrapiania oczu kroplami rozszerzającymi źrenicę. Elektrody przykleja się na skórę przy kącikach oczu, po dwie dla każdego oka oraz jeden klips na płatek ucha. Pacjent siedzi z głową opartą o podpórkę w czaszy i porusza oczami za zapalającymi się czerwonymi diodami. Przez 15 sekund każdej minuty badania podążając za światłami wykonuje naprzemienne ruchy oczami prawa-lewa. 45 pozostałych sekund to przerwa. W przerwie nie należy zamykać oczu. Można swobodnie mrugać przez cały czas badania. Badanie trwa 36 minut i składa się z 3 faz: 6 minut w jasności, 16 w ciemności i 14 w jasności.